7lewandowski

blog o social media, www, zarządzaniu i nie tylko

Bezpłatna reklama w Google

Google Ads (Adwords) czy Facebook Ads?

To jest tak samo odwieczne pytanie, jak to o pierwszeństwo jajka przed kurą lub odwrotnie. Co wybrać reklamę na Facebooku czy reklamę w Google?

Cóż ustalmy na początek fakty, bo zdaje się, że miesza się kilka pojęć.

Część 1 – „bezpłatna reklama na facebooku i google”, ona nie istnieje. Choć wydawać by się mogło, że przecież takie google to nie ma kosztów, tak samo taki facebook. Koszty funkcjonowania tych molochów są wbrew pozorom ogromne i nie ma większego sensu zagłębianie się w elementy kosztotwórcze. Jednak te dwie firmy osiągają także zawrotne zyski – z reklamy.
I znowu zacząć trzeba od tego CZYM REKLAMA W GOOGLE I FB NIE JEST.

„Darmowa reklama w Google” lub „SEO” – to nie reklama. To równie mitologiczne „pozycjonowanie organiczne”. SEO to search engine optimalization, czyli optymalizacja dla silników wyszukiwania – chodzi o to, żeby strona internetowa była czytelna dla robotów wyszukiwarek. Strona stronie nierówna – jedna choć piękna „na oko” dla robots.txt będzie kompletnie niezrozumiała, druga choć „na oko” „toporna” to idealna dla Google. Sekret tkwi w kodzie – dla porównania Ty widzisz kolorowy obrazek z napisem, dla komputera jest to ciąg zer i jedynek, które opisują serie pikseli, ale nie ma tam żadnego napisu. Natomiast plik tekstowy może tyłka estetyką nie urywa, ale jest czytelny dla Ciebie i komputera.

To samo tyczy się strony internetowej. DOBRA będzie dla Ciebie estetyczna, a dla googla czytelna. Takie najczęściej staram się, żeby wychodziły spod mojej ręki. Klient często pyta o SEO lub o „bezpłatne reklamy” i to się wiążę ze stroną, ale nie jest reklamą. Chodzi o oczekiwanie, że ta strona będzie na szczycie wyników wyszukiwania za darmo i będzie. Wystarczy zachować kilka zasad, a strona wyląduje na szczycie samodzielnie, ALE – nie staje się to z dnia na dzień – płatne działania przynoszą szybszy efekt, a bezpłatne (organiczne) działają wolniej, ale też działają.

SEO i SEM – jak mówimy o reklamie sensu stricte to mówimy o tym drugim. Search Engine Marketing – to właśnie reklama w wyszukiwarce, ale ona jest płatna i o niej opowiem następnym razem.

Masz jakieś pytania lub coś jest niezrozumiałe? Pisz! Albo w komentarzu, albo w wiadomości prywatnej na moim facebooku lub instagramie! Odpowiem na każde pytanie!

Inne wpisy, które mogą Ci się spodobać

8. godzinny dzień pracy to przeżytek

8. godzinny dzień pracy to przeżytek

Jednak prawda jest taka, że większość naszej pracy informacyjnej możemy wykonać w kilka godzin. Przecież to nie chodzi o to, żeby przy biurku przesiedzieć 8 godzin, ale żeby dobrze zrobić pracę. Jeśli jesteś w stanie pracować na 100% przez godzinę nad jednym projektem, to osiągniesz lepszy rezultat niż pracując przez 15 minut co godzinę przez 8 godzin.

Współpraca z influencerem – podstawy.

Współpraca z influencerem – podstawy.

Kim jest influencer, a kto nim nie jest? Dlaczego na pewnym etapie swojej działalności współpraca z takowym jest nieunikniona? I Jak współpracować z influencerem? Na te inne pytania odpowiem w ramach najbliższych kilku postów.

Kolejne ćwiczenia na kreatywność dla dorosłych i młodzieży

Kolejne ćwiczenia na kreatywność dla dorosłych i młodzieży

rzygotowałem pięć kolejnych ćwiczeń i działań, które mogą znacząco poprawić Twoją kreatywność. Aha, jeszcze raz powtarzam – pomysłowość to nie cecha, ani tym bardziej „dar z niebios. Potraktuj kreatywność jak mięsień – ćwiczysz i używasz to masz, jak siadasz na lenia, to zanika.