Google Ads (Adwords) czy Facebook Ads?

To jest tak samo odwieczne pytanie, jak to o pierwszeństwo jajka przed kurą lub odwrotnie. Co wybrać reklamę na Facebooku czy reklamę w Google?

Cóż ustalmy na początek fakty, bo zdaje się, że miesza się kilka pojęć.

Część 1 – “bezpłatna reklama na facebooku i google”, ona nie istnieje. Choć wydawać by się mogło, że przecież takie google to nie ma kosztów, tak samo taki facebook. Koszty funkcjonowania tych molochów są wbrew pozorom ogromne i nie ma większego sensu zagłębianie się w elementy kosztotwórcze. Jednak te dwie firmy osiągają także zawrotne zyski – z reklamy.
I znowu zacząć trzeba od tego CZYM REKLAMA W GOOGLE I FB NIE JEST.

“Darmowa reklama w Google” lub “SEO” – to nie reklama. To równie mitologiczne “pozycjonowanie organiczne”. SEO to search engine optimalization, czyli optymalizacja dla silników wyszukiwania – chodzi o to, żeby strona internetowa była czytelna dla robotów wyszukiwarek. Strona stronie nierówna – jedna choć piękna “na oko” dla robots.txt będzie kompletnie niezrozumiała, druga choć “na oko” “toporna” to idealna dla Google. Sekret tkwi w kodzie – dla porównania Ty widzisz kolorowy obrazek z napisem, dla komputera jest to ciąg zer i jedynek, które opisują serie pikseli, ale nie ma tam żadnego napisu. Natomiast plik tekstowy może tyłka estetyką nie urywa, ale jest czytelny dla Ciebie i komputera.

To samo tyczy się strony internetowej. DOBRA będzie dla Ciebie estetyczna, a dla googla czytelna. Takie najczęściej staram się, żeby wychodziły spod mojej ręki. Klient często pyta o SEO lub o “bezpłatne reklamy” i to się wiążę ze stroną, ale nie jest reklamą. Chodzi o oczekiwanie, że ta strona będzie na szczycie wyników wyszukiwania za darmo i będzie. Wystarczy zachować kilka zasad, a strona wyląduje na szczycie samodzielnie, ALE – nie staje się to z dnia na dzień – płatne działania przynoszą szybszy efekt, a bezpłatne (organiczne) działają wolniej, ale też działają.

SEO i SEM – jak mówimy o reklamie sensu stricte to mówimy o tym drugim. Search Engine Marketing – to właśnie reklama w wyszukiwarce, ale ona jest płatna i o niej opowiem następnym razem.

Masz jakieś pytania lub coś jest niezrozumiałe? Pisz! Albo w komentarzu, albo w wiadomości prywatnej na moim facebooku lub instagramie! Odpowiem na każde pytanie!

Inne posty o podobnej tematyce, które mogą Ci się spodobać:

Jak pracować zdalnie być dobrym managerem zdalnym?

Epidemia obnażyła kilka problemów, które wcześniej czy później trzeba będzie pokonać. W zakresie zatrudnienia mogła nastąpić prawdziwa rewolucja - praca zdalna. System, który ma więcej zalet niż wad, który (jeśli wiemy jak pracować zdalnie i jak być dobry managerem...

Tania strona internetowa

Tania strona internetowa Strona internetowa za złotówkę? DROGO! Strona internetowa za darmo! Przecież zdjęcia są bezpłatne, Wordpress jest bezpłatny, domena za darmo. No tak, w mordę za darmo też można dostać. Oto kilka grzechów głównych "tanich stron internetowych",...

Co robić w czasie kwarantanny?

No cóż kwarantanna w większym lub mniejszym stopniu staje się faktem. W ramach profilaktyki zamknięto szkoły, uczelnie, a także restauracje, galerie handlowe i dyskoteki. Ponieważ dla wielu osób wolna niedziela jest tragedią kreatywną, to nadchodzące czternaście dni...